- Model: TCNW115-2
- Weight: 0.06kg
- Dim: 102.00mm x 10.00mm x 10.00mm
- SKU: TCNW115-2
- UPC: 6009515835828
- Availability: Available online only
- Lead Time: 3-7 working days
Grit: Medium
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.22mm
Classification: Standard (Yellow)
The 'non-woven' construction, a durable web of synthetic fibers impregnated with abrasive grains, provides a gentler cutting action than traditional abrasive flap discs. With dimensions of 115mm in diameter and a 22mm bore, it is engineered for use on standard angle grinders.
| Packaging Type | Bulk |
| Tool Dimensions | Ø115mm x 14.7mm |
| Tool Weight | 68.59g |
| Diameter | Ø115mm |
| Grit | Medium |
| Flaps | 28 |
| Flap Orientation | Flat |
| Arbor | Ø22.22mm |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 260mm(L) x 125mm(W) x 88mm(H) |
| Weight (box/pack) | 785g |
| Qty (box/pack) | 10 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 650mm(L) x 280mm(W) x 195mm(H) |