  • Model: TCCW40180-4
  • Weight: 1.06kg
  • Dim: 216.00mm x 256.00mm x 44.00mm
  • SKU: TCCW40180-4
  • UPC: 6009515819866
R 1,322.90
Ex VAT: R 1,150.35
For 5 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø180mm
Arbor: M14
MAX RPM: 8 500
Type: Laser Welded, Turbo
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 216(L) x 265(W) x 44(H)mm
Package Weight 1.06kg
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 8 500
Cup diameter Ø180mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm