  • Model: TCCW40180-1
  • Weight: 1.11kg
  • Dim: 18.50mm x 15.00mm x 2.00mm
  • SKU: TCCW40180-1
  • UPC: 6009515819835
R 1,148.90
Ex VAT: R 999.04
For 5 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø180mm
Bore: 22.23mm
MAX RPM: 8 500
Type: Cold Pressed, Turbo
Application:
  • Ideal for polishing : concrete, granite & masonry
  • Smooth uneven joints on concrete & stones
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information on Diamond Cup Grinding Wheels
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.
  • Adjust the angle grinder safety guard to allow for maximum operator protection.
  • Tighten the guard hex screw securely, using the provided hex wrench to fasten.
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
Features
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable construction
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 180(L) x 150(W) x 20(H)mm
Package Weight 1.10kg
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 8 500
Cup diameter Ø180mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Bore 22.23mm