  • Model: TCCW40115-2
  • Weight: 0.46kg
  • Dim: 138.00mm x 170.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCCW40115-2
  • UPC: 6009515819804
R 642.90
Ex VAT: R 559.04
For 10 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø115mm
Bore: 22.23mm
MAX RPM: 13 300
Type: Laser Welded, Turbo
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable construction
  • 8 x Vent holes
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 138(L) x 170(W) x 20(H)mm
Package Weight 460g
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 13 300
Cup diameter Ø115mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Outer segment width 7mm
Outer segment length 25mm
Bore 22.23mm
Segment Configuration Turbo
Bond Type Laser Welded
Recommended Tool 115 / 125mm Angle Grinder