  • Model: TCBF150-50W
  • Weight: 0.20kg
  • Dim: 184.00mm x 196.00mm x 196.00mm
  • SKU: TCBF150-50W
For 15 or more items, click to quote
Unstitched buff
Material: Cotton
Diameter: Ø150mm
Ply: 50
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with finishing compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.