  • Model: TCBF150-2C
  • Weight: 0.44kg
  • Dim: 176.00mm x 174.00mm x 174.00mm
  • SKU: TCBF150-2C
For 15 or more items, click to quote
Stitched buff
Material: Denim
Width: 30mm
Diameter: Ø150mm
Sections: 2
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.
The selection of compounds:
ORDER NO. COLOUR DESCRIPTION WEIGHT
RCC 20 - AB RED General purpose medium cutting for brass, copper and silver. +/- 1.2kg
RCC 11 - SD GREY Finishing compound for steel, stainless steel, chrome and aluminium. +/- 1.3kg
RCC 1 SDDB WHITE Bright finishing compound for stainless steel. +/- 1.5kg
RCC G-13 LIGHT GREEN Cutting compound for stainless steel, aluminium and aluminium alloys. 900g
RCC G-14 DARK GREEN Finishing compound for all kinds of metals. 900g
RCC SW-1 PURPLE Cutting compound for stainless steel. 900g
RCC SW-3 WHITE Cutting compound for stainless steel. 900g
RCC SW-2000 YELLOW Cutting compound for copper, brass, aluminium, brass and steel 900g
The selection of stitched buffs:
ORDER NO. MATERIAL WIDTH DIAMETER SECTIONS BORE
TCBF150-2C DENIM 30mm ø150mm 2 ø1/2'