  • Model: TCNW115-4
  • Weight: 0.06kg
  • Dim: 118.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCNW115-4
  • UPC: 6009515835842
  • Availability: Available in-store and online
  • Lead Time: 2-5 working days
R 160.90
Ex VAT: R 139.91
For 15 or more items, click to quote
Non-Woven Flap Disc
Grit: Extra Fine
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.22mm
Classification: Standard (Yellow)
With its standard 115mm diameter and a 22mm bore hole, it is perfectly suited for use on most angle grinders. This disc is the ideal choice for applications that require a flawless, mirror-like finish, such as final polishing, blending imperfections, and removing heat tinting from stainless steel.
Packaging Type Bulk
Material Abrasive material: Aluminium oxide & (Silicon carbide TCNW115-4)
Backing material: Fibre glass
Tool Dimensions Ø115mm x 10.54mm
Tool Weight 64.41g
Diameter Ø115mm
Grit Extra Fine
Flaps 28
Flap Orientation Flat
Arbor Ø22.22mm
Inner Box
Dimensions (box/pack) 260mm(L) x 125mm(W) x 88mm(H)
Weight (box/pack) 696g
Qty (box/pack) 10
Outer Box
Dimensions (box/pack) 650mm(L) x 280mm(W) x 195mm(H)