  • Model: TCNW115-3
  • Weight: 0.07kg
  • Dim: 12.00mm x 12.00mm x 2.00mm
  • SKU: TCNW115-3
  • UPC: 6009515835835
  • Availability: Available in-store and online
  • Lead Time: 2-5 working days
R 155.90
Ex VAT: R 135.57
For 15 or more items, click to quote
Non-Woven Flap Disc
Grit: Fine
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.22mm
Packaging Type Bulk
Material Abrasive material: Aluminium oxide & (Silicon carbide TCNW115-4)
Backing material: Fibre glass
Tool Dimensions Ø115mm x 12.74mm
Tool Weight 59.55g
Diameter Ø115mm
Grit Fine
Flaps 28
Flap Orientation Flat
Arbor Ø22.22mm
Inner Box
Dimensions (box/pack) 260mm(L) x 125mm(W) x 88mm(H)
Weight (box/pack) 704g
Qty (box/pack) 10
Outer Box
Dimensions (box/pack) 650mm(L) x 280mm(W) x 195mm(H)