  • Model: TCNW115-2
  • Weight: 0.06kg
  • Dim: 102.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCNW115-2
  • UPC: 6009515835828
  • Availability: Available online only
  • Lead Time: 3-7 working days
R 155.90
Ex VAT: R 135.57
For 15 or more items, click to quote
Non-Woven Flap Disc
Grit: Medium
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.22mm
Classification: Standard (Yellow)
The 'non-woven' construction, a durable web of synthetic fibers impregnated with abrasive grains, provides a gentler cutting action than traditional abrasive flap discs. With dimensions of 115mm in diameter and a 22mm bore, it is engineered for use on standard angle grinders.
Packaging Type Bulk
Material Abrasive material: Aluminium oxide & (Silicon carbide TCNW115-4)
Backing material: Fibre glass
Tool Dimensions Ø115mm x 14.7mm
Tool Weight 68.59g
Diameter Ø115mm
Grit Medium
Flaps 28
Flap Orientation Flat
Arbor Ø22.22mm
Inner Box
Dimensions (box/pack) 260mm(L) x 125mm(W) x 88mm(H)
Weight (box/pack) 785g
Qty (box/pack) 10
Outer Box
Dimensions (box/pack) 650mm(L) x 280mm(W) x 195mm(H)