  • Model: TCNW115-1
  • Weight: 0.08kg
  • Dim: 114.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCNW115-1
  • UPC: 6009515835811
  • Availability: Available in-store and online
  • Lead Time: 2-5 working days
R 160.90
Ex VAT: R 139.91
For 15 or more items, click to quote
Non-Woven Flap Disc
Grit: Coarse
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.22mm
Classification: Standard (Yellow)
Application:
  • Removal of rust, paint, and surface contaminants
  • Surface preparation before coating or painting
  • Suitable on steel, stainless steel, Aluminium, and wood
The non-woven discs fit on an angle grinder and are used for cleaning/light deburring materials.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Features
  • Non-woven abrasive nylon fibre with embedded grains ensures smooth and controlled abrasion.
  • Provides consistent surface finishing, blending, and cleaning without damaging base material.
  • Softer flap design adapts to contours, edges, and irregular surfaces.
  • Cooler grinding action reduces heat build-up, preventing discoloration & warping.
  • Open structure prevents clogging and ensures long service life.
  • Produces low noise and minimal vibration for operator comfort.
  • Versatile use: deburring, weld cleaning, rust and oxide removal, and surface preparation.
  • Durable compared to conventional sanding discs.
Description Specification
Packaging Type Bulk
Material Abrasive material: Aluminium oxide & (Silicon carbide TCNW115-4)
Backing material: Fibre glass
Tool Dimensions Ø115mm x 15.89mm
Tool Weight 71.76g
Diameter Ø115mm
Grit Coarse
Flaps 28
Flap Orientation Flat
Arbor Ø22.22mm
MAX RPM 13 300
Variants Available in Fine, Medium, and Coarse grades for different finishing requirements.
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty Consumable product excluded from warranty unless confirmed production error.
Content 1 x Flap Disc
Bulk
Inner Box
Dimensions (box/pack) 260mm(L) x 125mm(W) x 88mm(H)
Weight (box/pack) 799g
Qty (box/pack) 10
Outer Box
Dimensions (box/pack) 650mm(L) x 280mm(W) x 195mm(H)