  • Model: TCFD180-2-40
  • Weight: 0.20kg
  • Dim: 136.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCFD180-2-40
  • UPC: 6009675088188
  • Availability: Available in-store and online
  • Lead Time: 2-5 working days
R 86.90
Ex VAT: R 75.57
For 15 or more items, click to quote
Flap disc
SIZE: Ø180
GRIT: P40
SURFACE :15° conical
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Flat or conical disc styles
Flap disc conical and flat
Flat
Conical
Grit recommendation
Grit Materials
24-40 Aluminium, soft non ferrous metals, wood and plastic
36-50 Unalloyed or low alloyed steels, and low tensile strength stainless steels
60 High-alloyed, stainless and tempering steels
80 High-alloyed steels and fine finish on all metals
120 For extra fine finish on all materials
Description Value
Size Ø 180mm
Grit P40
Bore 22.23mm