  • Model: TCFD115-80R
  • Weight: 0.08kg
  • Dim: 115.00mm x 115.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCFD115-80R
  • UPC: 6009515902957
  • Availability: Available in-store and online
  • Lead Time: 2-5 working days
R 54.90
Ex VAT: R 47.74
For 15 or more items, click to quote
Round Edge Flat Flap Disc - Bulk
Grit: 80
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.22mm
Max RPM: 13 300
Introducing the Round Edge Flat Flap Disc, a robust and efficient abrasive tool engineered for aggressive material removal and initial surface preparation. This 115mm flat flap disc is distinguished by its unique round edge, which facilitates smooth transitions and helps to avoid marring the workpiece. Loaded with durable 80-grit Aluminum Oxide (A/O) abrasive grains, it offers superior cutting power and a long service life, making it perfect for tackling heavy grinding, rust removal, weld blending, and shaping on a variety of materials including metals, wood, and certain plastics. Experience accelerated productivity and effective stock removal with this high-performance flap disc.
Application:
  • Used to grind on wood, steel, stainless steel, non-ferrous metals.
  • Manufacturing
  • Automotive
  • Construction
  • DIY
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Features
  • A round edge allows for precise grinding on edges and contours.
  • Due to the rounded edge, it can be used in tight spaces.
  • Less prone to chipping on the edges of the flap disc.
  • A flat face for maximum efficiency when used on surfaces.
  • Wide variety of applications.
  • Increased durability and disc life.
  • Industrial graded.
Description Specification
Packaging Type Bulk
Sales Unit x1
Package Dimensions (Inner box/pack) 120(L) x 120(W) x 127mm (H)
Quantity (Inner box/pack) 10
Package Dimensions (Outer box/pack) 615(L) X 250 (W) X 140mm (H)
Quantity (Outer box/pack) 100
Tool Dimensions 11.9mm (h) x Ø117.30
Tool Weight 81.2g
Material Abrasive material Aluminium Oxide
Backing material: Fibre glass
Diameter Ø115mm
Grit 80
Abrasive material Aluminium oxide
Flaps 72
Flap Orientation Flat
Arbor Ø22.22mm
MAX RPM 13 300
Recommended tool/accessories 115mm/125mm angle grinder