  • Model: TCFD115-4-80
  • Weight: 0.07kg
  • Dim: 115.00mm x 115.00mm x 8.00mm
  • SKU: TCFD115-4-80
For 15 or more items, click to quote
Flap disc
SIZE: Ø115
GRIT: P80
SURFACE : 15° conical
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Flat or conical disc styles
Flap disc conical and flat
Flat
Conical
Grit recommendation
Grit Materials
24-40 Aluminium, soft non ferrous metals, wood and plastic
36-50 Unalloyed or low alloyed steels, and low tensile strength stainless steels
60 High-alloyed, stainless and tempering steels
80 High-alloyed steels and fine finish on all metals
120 For extra fine finish on all materials
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P80
Bore 22.23mm