  • Model: TCBF15030
  • Weight: 0.46kg
  • Dim: 180.00mm x 240.00mm x 240.00mm
  • SKU: TCBF15030
For 15 or more items, click to quote
Buffing wheel kit
Buffing wheels in the kit:
  • (x1) Ø150mm Sisal stitched buff
  • (x1) ø150mm denim stitched buff
  • (x1) ø150mm cotton stitched buff
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.