  • Model: TCBF10030
  • Weight: 0.18kg
  • Dim: 128.00mm x 170.00mm x 170.00mm
  • SKU: TCBF10030
For 15 or more items, click to quote
Buffing wheel kit
Buffing wheels in the kit:
  • (x1) Ø100mm Sisal stitched buff
  • (x1) ø100mm denim stitched buff
  • (x1) ø100mm cotton stitched buff
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.