- Model: ABRG115-1
- Weight: 0.15kg
- Dim: 116.00mm x 116.00mm x 34.00mm
- SKU: ABRG115-1
- UPC: 6009515810122
- Availability: Available in-store and online
- Lead Time: 2-5 working days
Disc: Ø115mm
Thickness: 6mm (±0.2mm)
Arbor: Ø22.2mm
Compatible with 115mm dia. angle grinders.
Manufactured from high quality Resin
and Corundum. Designed for metal grinding only.
Application:
- Smoothing welds
- Shaping
- Construction
- Manufacturing
- Steel, Stainless Steel, Aluminium, Plastic and Concrete grinding.
A steel grinding disc is used for:
- Smoothing welds
- Pipe beveling
- Cleaning weld beads
- Dressing metal surface defects
What is a grinding wheel?
What is a grinding wheel made of?
Features
- Recessed arbor ring for improved fitment.
- High quality Bakelite and glass fiber reinforcement.
- Increased durability and disc life.
- Industrial graded.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Bulk |
| Package Weight | 147g |
| Disc | Ø115mm |
| Thickness | 6mm (±0.2mm) |
| Arbor | Ø22.2mm |