  • Model: ABR20100
  • Weight: 10.60kg
  • Dim: 520.00mm x 454.00mm x 285.00mm
  • SKU: ABR20100
For 15 or more items, click to quote
 stationary machine beltSanding belt for Belt Sander - 100 Grit
Compatible with all belt sanders that require sanding belts 100mm wide and 915mm long.
High quality Aluminium Oxide belts for use with wood and metal.
Size: 100mm x 915mm
Grits Available: P40, P60, P80, P100, P120, etc.
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).