  • Model: KP313021
  • Weight: 0.06kg
  • Dim: 34.00mm x 90.00mm x 90.00mm
  • SKU: KP313021
  • UPC: 6009600401365
R 909.90
Ex VAT: R 791.22
For 10 or more items, click to quote
Pro-Tech. South African favourite for over 30 YearsEdge Profile router bit
Classical Cove profile
This router bit has a 6.35mm shank (shaft) that will fit most small or large routers with the correct size collet. Please ensure that you select a router bit with a shank (shaft) size that will fit into your router collet.
PRO-TECH router bits are manufactured in Taiwan.
Router Bit Maintenance
Note: Sharpening is extremely important too.
 Bits with Bearings:
 Bit Shanks:
Descriptions for classical cove router bits from PRO-TECH
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Clean and sharp
Correct collet and collet nut fit
Correct fit inside the collet
When installing the bit into the collet, do not tighten the collet with the bit 'seated.' Instead, insert the bit until the shank (bit shaft) reaches the bottom of the collet, then ease it out about 2 mm before tightening the collet.
Safety gear
Correct speed setting
Safety gearObserve the following at all times
  • Wear a protective face shield or Safety Glasses to prevent eye and face injury.
  • Wear ear plugs or ear muffs to protect your hearing.
  • Always read and follow router operator's manual instructions.
  • Make sure that router rpm's and the bit selected match.
  • Be sure the router bit has completing stopped spinning before sitting the router down.
  • Be sure bits, clamps and attachments are secure before starting up.
  • Keep children, pets and visitors at a safe distance.
  • Be especially cautious when working small pieces.
  • Keep hands and fingers away from revolving bits and cutters.
  • Do not operate routers in moist or wet areas.
  • Always grip tool tightly and be prepared at start-up to resist the motor torque.
  • When using a router table, make sure on/off switch is easily accessible.
  • Learn the sound of your router and shut it off at any unfamiliar sounds or irregularities.
    Never start the router with the bit in contact with the material.
  • Always feed in the proper direction, against the direction of bit rotation.
  • Check wood for nails, screws or loose knots before routing.
Do a dry run
  • You do not want to waste an expensive piece of wood
  • You do not want to start all over
  • Never met anyone with spare fingers - SAFETY
Part No. Shank dia. Cutting width Cutting Height Radius
KP313021 1/4 inch 1 3/16 inch 9/16 inch 1/4 inch
6.35 30.20 mm 14.29 mm 6.35 mm
Length of Shank: 32 mm