  • Model: DTSL0120B
  • Weight: 0.64kg
  • Dim: 120.00mm x 116.00mm x 116.00mm
  • SKU: DTSL0120B
For 15 or more items, click to quote
D-Tech - Spirit Level Box
Size: 1200 x 49.5 x 22.5mm
Accuracy: 0.5mm/m
Application:
  • The main application is to ensure that a surface is level or plumb.
  • To be used on walls and floors of buildings or structures.
  • Repairing and installing doors .
  • Working on windows.
  • Building of structural framing.
  • Various other projects that need to be level or plumb.
Maintenance
  • Do not drop or bump the spirit level.
  • Test your spirit level regularly to maintain its accuracy.
Specifications
Description Specifications
Packaging Type Shrink Film
Packaging Dimensions 1200x49.5x22.5mm
Weight 672g
Material Aluminium Alloy
Finish Yellow Powder Coated
Specifications Aluminium Alloy Thickness: Body: 1.4mm; Base: 1.6mm
Powder coated surface
Accuracy: 0.5mm/m