- Model: DTSL0120B
- Weight: 0.64kg
- Dim: 120.00mm x 116.00mm x 116.00mm
- SKU: DTSL0120B
- UPC: 6009515880767
Size: 1200 x 49.5 x 22.5mm
Accuracy: 0.5mm/m
Application:
- The main application is to ensure that a surface is level or plumb.
- To be used on walls and floors of buildings or structures.
- Repairing and installing doors .
- Working on windows.
- Building of structural framing.
- Various other projects that need to be level or plumb.
Maintenance
- Do not drop or bump the spirit level.
- Test your spirit level regularly to maintain its accuracy.
Specifications
| Description | Specifications |
| Packaging Type | Shrink Film |
| Packaging Dimensions | 1200x49.5x22.5mm |
| Weight | 672g |
| Material | Aluminium Alloy |
| Finish | Yellow Powder Coated |
| Specifications | Aluminium Alloy Thickness: Body: 1.4mm; Base: 1.6mm
Powder coated surface Accuracy: 0.5mm/m 2 x Vials indicating levels: 90 & 180 Degrees |