- Model: DT20115-1
- Weight: 0.10kg
- Dim: 184.00mm x 2.00mm x 20.00mm
- SKU: DT20115-1
- UPC: 6009515811945
R 56.90
Ex VAT: R 49.48
For 15 or more items, click to quote
Segmented Diamond Blade
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.23mm
Body Thickness: 1.0mm
Application:
- Softer high abrasive materials such as cement, asphalt, cement bricks and clay bricks.
Diamond Blade Tips
- Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
- Do not side grind a cutting blade.
- Wet cutting will extend the life of the blade
- Select the correct blade for the material.
Features
- Segmented rim design which improve debris clearance.
- Gullets on the body to dissipate heat.
- Increased durability and long blade life.
- Can be used for dry and wet cutting.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging Card |
| Product Dimensions | 133(L) x 153(W) x 3(H)mm |
| Product Weight | 100g |
| Diameter | Ø115mm |
| Arbor | Ø22.23mm |
| Body Thickness | 1.0mm |
| Segment Height | 8mm |
| Segment Length | 35mm |
| Segment Thickness | 2.1mm |