  • Model: DT20115-1
  • Weight: 0.10kg
  • Dim: 184.00mm x 2.00mm x 20.00mm
  • SKU: DT20115-1
For 15 or more items, click to quote
Segmented Diamond Blade
Diameter: Ø115mm
Arbor: Ø22.23mm
Body Thickness: 1.0mm
Application:
  • Softer high abrasive materials such as cement, asphalt, cement bricks and clay bricks.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Diamond Blade Tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Features
  • Segmented rim design which improve debris clearance.
  • Gullets on the body to dissipate heat.
  • Increased durability and long blade life.
  • Can be used for dry and wet cutting.
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Product Dimensions 133(L) x 153(W) x 3(H)mm
Product Weight 100g
Diameter Ø115mm
Arbor Ø22.23mm
Body Thickness 1.0mm
Segment Height 8mm
Segment Length 35mm
Segment Thickness 2.1mm