  • Model: TCCW40180-3
  • Weight: 1.10kg
  • Dim: 216.00mm x 258.00mm x 42.00mm
  • SKU: TCCW40180-3
  • UPC: 6009515819859
  • Availability: Available in-store and online
  • Lead Time: 2-5 working days
R 1,263.90
Ex VAT: R 1,099.04
For 5 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø180mm
Arbor: M14
MAX RPM: 8 500
Type: Cold Pressed, Turbo
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 216(L) x 258(W) x 42(H)mm
Package Weight 1.1kg
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 8 500
Cup diameter Ø180mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm