  • Model: TCBF150-3C
  • Weight: 0.42kg
  • Dim: 176.00mm x 196.00mm x 196.00mm
  • SKU: TCBF150-3C
For 15 or more items, click to quote
Stitched buff
Material: Denim
Width: 30mm
Diameter: Ø150mm
Sections: 3
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.