- Model: TCBF10030
- Weight: 0.18kg
- Dim: 128.00mm x 170.00mm x 170.00mm
- SKU: TCBF10030
- UPC: 6009515827076
R 317.90
Ex VAT: R 276.43
For 15 or more items, click to quote
Buffing wheel kit
Buffing wheels in the kit:
- (x1) Ø100mm Sisal stitched buff
- (x1) ø100mm denim stitched buff
- (x1) ø100mm cotton stitched buff
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.