- Model: ABRG125-1
- Weight: 0.17kg
- Dim: 122.00mm x 122.00mm x 34.00mm
- SKU: ABRG125-1
- UPC: 6009515801465
Compatible with 125mm dia. angle grinders.
Manufactured from high quality Resin
and Corundum. Designed for metal grinding only.
A steel grinding disc is used for:
- Smoothing welds
- Pipe beveling
- Cleaning weld beads
- Dressing metal surface defects
Always make use of the necessary safety equipment when using machinery or powertools!
What is a grinding wheel?
What is a grinding wheel made of?
| Description | Value |
| Size Ø | 125mm |
| Blade thickness | 6mm |
| Bore | 22.23mm |