  • Model: ABR01180-10
  • Weight: 0.15kg
  • Dim: 220.00mm x 180.00mm x 25.00mm
  • SKU: ABR01180-10
For 15 or more items, click to quote
Emery cloth
Emery cloth
SIZE: 25mm width, 10m length
GRIT: P180
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).