  • Model: DTCD115S-600
  • Weight: 0.70kg
  • Dim: 115.00mm x 115.00mm x 35.00mm
  • SKU: DTCD115S-600
  • UPC: 2600951588496
R 5,169.90
Ex VAT: R 4,495.57
For 2 or more items, click to quote
Industrial Cutting Disc - 600-Piece
Diameter: Ø115mm
Thickness: 1mm (±0.2mm)
Arbor: Ø22.22mm
Max RPM: 13 300
It is engineered for industrial and professional use, featuring a thin 1.0mm thickness that minimizes material waste and heat build-up while providing clean, fast cuts. The disc has a 115mm diameter and a 22.2mm arbor size, making it compatible with a wide range of standard angle grinders. Constructed from a high-quality blend of abrasive grains, such as aluminum oxide, and reinforced with fiberglass mesh, these discs are built for durability and longevity.
Application:
  • Steel cutting
  • Metal cutting
  • Steel Profile cutting
  • Sheet steel cutting
  • Manufacturing
  • Construction
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Features
  • Slimline design
  • Quick cutting blade
  • Increased durability and disc life
  • Industrial graded
Description Specification
Packaging Type Cardboard Box
Package Dimensions 360(L) x 260(H) x 155mm(W)
Package Weight 17.5kg
Diameter Ø115mm
Thickness 1mm (±0.2mm)
Arbor Ø22.22mm