  • Model: DT10115-1
  • Weight: 0.12kg
  • Dim: 128.00mm x 2.00mm x 2.00mm
  • SKU: DT10115-1
  • UPC: 6009515815370
  • Availability: Available
  • Lead Time: 7-9 working days
R 47.90
Ex VAT: R 41.65
For 15 or more items, click to quote
Continuous rim diamond blade
Diameter: ø115mm
Bore: ø22.23mm
Max rpm: 13,300 rpm
Use: Marble, granite, porcelain & ceramic tiles.
Why use water?
Diamond blade tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Specifications
Order number Diameter Bore Style
DT10115-1 115mm 22.23mm Continuous