  • Model: BKP40010
  • Weight: 0.15kg
  • Dim: 470.00mm x 58.00mm x 20.00mm
  • SKU: BKP40010
For 15 or more items, click to quote
4 flute wood boring bit
Diameter: Ø10.0mm
Overall length: 400mm
Shank: 6.35mm hex for quick change
Application:
Use the 4 flute boring bit to drill into wood/timber.
Benefits:
  • The drill spurs have 4 cutting edges that leaves a cleaner and more precise bored hole.
  • The shank can be clamped into a 6.35mm quick change chuck or a standard 3 jaw chuck. It also prevents slipping in a chuck.