  • Model: ALP954006
  • Weight: 0.02kg
  • Dim: 54.00mm x 124.00mm x 124.00mm
  • SKU: ALP954006
For 15 or more items, click to quote
//HSS PRO JOBBER DRILLS BITS, SPLIT POINT
Size: ø 6.0 x 93/57 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
From professionals for professionals
Strengths
  • Special split point selfcentering, no center punching required, less feed pressure needed
  • Tight tolerances and high rotational accuracy
  • Precision ground, high quality steel grade
  • Even faster thanks to a split point
  • Double service life
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Alpen HSS Pro series drill bit features
Grind
ALP954006 6.0 mm 93 mm 57 mm 135°