  • Model: ALP954004
  • Weight: 0.02kg
  • Dim: 75.00mm x 4.00mm x 4.00mm
  • SKU: ALP954004
For 15 or more items, click to quote
//HSS PRO JOBBER DRILLS BITS, SPLIT POINT
Size: ø 4.0 x 75/43 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
From professionals for professionals
Strengths
  • Special split point selfcentering, no center punching required, less feed pressure needed
  • Tight tolerances and high rotational accuracy
  • Precision ground, high quality steel grade
  • Even faster thanks to a split point
  • Double service life
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Alpen HSS Pro series drill bit features
Grind
ALP954004 4.0 mm 75 mm 43 mm 135°