  • Model: AC222-010-12Q
  • Weight: 0.34kg
  • Dim: 100.00mm x 164.00mm x 164.00mm
  • SKU: AC222-010-12Q
  • UPC: 6009515818654
R 691.90
Ex VAT: R 601.65
For 10 or more items, click to quote
Flat Back Dial Indicator
SERIES 222-11
Graduation: 0.01mm
Range: 10 mm
Manufacturer Cat No: 222-010-12
Graduation: 0.01mm
With Calibration Certificate
Features at a glance
  • Graduation: 0.01mm
  • With limit hands
  • Jeweled bearing
  • Range per revolution: 1 mm
  • With lock screw
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range: 10 mm
Graduation: 0.01mm
Accuracy: ±0.020 mm
Hysteresis: ±0.003 mm