  • Model: ABR18100-10
  • Weight: 0.58kg
  • Dim: 253.00mm x 100.00mm x 103.00mm
  • SKU: ABR18100-10
For 15 or more items, click to quote
Belt sander snading beltSanding belt for Belt Sander - 100 Grit
Compatible with all belt sanders that require sanding belts 100mm wide and 610mm long.
High quality Aluminium Oxide belts for use with wood and metal.
Size: 100mm x 610mm
Grits Available: P40, P60, P80, P100 and P120
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).