  • Model: ABR14100
  • Weight: 0.14kg
  • Dim: 290.00mm x 105.00mm x 25.00mm
  • SKU: ABR14100
For 15 or more items, click to quote
Sanding belt for Belt Sander - 100 Grit
Compatible with all belt sanders that require sanding belts 100mm wide and 530mm long.
High quality Aluminium Oxide belts for use with wood and metal.
SANDING BELT 100X530MM 100GRIT 2/PACK
Size: 100mm x 530mm
Grits Available: P40, P60, P80, P100 and P120
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).