- Model: TCCW40180-4
- Weight: 1.06kg
- Dim: 216.00mm x 256.00mm x 44.00mm
- SKU: TCCW40180-4
- UPC: 6009515819866
Cup Diameter: Ø180mm
Arbor: M14
MAX RPM: 8 500
Type: Laser Welded, Turbo
Fitment & Assembly
- Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.
| Packaging Type | Clamp shell blister |
| Package Dimensions | 216(L) x 265(W) x 44(H)mm |
| Package Weight | 1.06kg |
| Material | Steel body & Diamond segments |
| Max RPM | 8 500 |
| Cup diameter | Ø180mm |
| Cup body thickness | 3mm |
| Segment height | 5.5mm |