  • Model: TCCW40180-2
  • Weight: 1.00kg
  • Dim: 214.00mm x 266.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCCW40180-2
  • UPC: 6009515819842
R 1,207.90
Ex VAT: R 1,050.35
For 5 or more items, click to quote
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø180mm
Bore: 22.23mm
MAX RPM: 8 500
Type: Laser Welded, Turbo
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 214(L) x 266(W) x 30(H)mm
Package Weight 1kg
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 8 500
Cup diameter Ø180mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Bore 22.23mm