- Model: TCCW40115-4
- Weight: 0.60kg
- Dim: 185.00mm x 150.00mm x 20.00mm
- SKU: TCCW40115-4
- UPC: 6009515819828
- Availability: Available online only
- Lead Time: 3-7 working days
Cup Diameter: Ø115mm
Arbor: M14
MAX RPM: 13 300
Type: Laser Welded, Turbo
Fitment & Assembly
- Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.
- Wet/Dry grinding applications
- Durable construction
- 8 x Vent holes
| Packaging Type | Clamp shell blister |
| Package Dimensions | 185(L) x 150(W) x 20(H)mm |
| Package Weight | 600g |
| Material | Steel body & Diamond segments |
| Max RPM | 13 300 |
| Cup diameter | Ø115mm |
| Cup body thickness | 3mm |
| Segment height | 5.5mm |
| Outer segment width | 7mm |
| Outer segment length | 25mm |
| Arbor | M14 |
| Segment Configuration | Turbo |
| Bond Type | Laser Welded |
| Recommended Tool | 115 / 125mm Angle Grinder |