  • Model: TCAK30100
  • Weight: 0.14kg
  • Dim: 180.00mm x 50.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCAK30100
For 15 or more items, click to quote
L-Wrench Hex Key
Size: 10.0mm
Short side: 38mm
Long side: 170mm
Application:
  • Used to drive bolts and screws with internal hexagonal (six-sided) sockets and grub screws.
  • Manufacturing
  • Electronics
  • Construction
  • DIY
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Features:
  • L-shaped, the short arm for high torque or the long arm for extended reach.
  • Compact and lightweight.
Description Specification
Packaging Type Blister
Material CrV steel Black
Finish Black oxide finish
Size 10mm
Dimensions Short side: 38mm
Long side: 170mm