- Model: KP313021
- Weight: 0.06kg
- Dim: 34.00mm x 90.00mm x 90.00mm
- SKU: KP313021
- UPC: 6009600401365
Edge Profile router bit
Classical Cove profile
and where an attractive edge profile is required.
This two-flute router bit is well balanced, eliminating
vibration that degrades the cut finish.
This router bit has a 6.35mm shank (shaft) that will fit most small or large routers with the correct size collet. Please ensure that you select a router bit with a shank (shaft) size that will fit into your router collet.
PRO-TECH router bits are manufactured in Taiwan.
Router Bit Maintenance
Note: Sharpening is extremely important too.
Bits with Bearings:
Bit Shanks:
| consider safety for your health and the people around you | |||
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Clean and sharp
Correct
collet and collet nut fit
Correct
fit inside the collet
When installing the bit into the collet, do not tighten the collet with the bit 'seated.' Instead, insert the bit until the shank (bit shaft) reaches the bottom of the collet, then ease it out about 2 mm before tightening the collet.
Safety gear
Correct speed setting
Observe
the following at all times
- Wear a protective face shield or Safety Glasses to prevent eye and face injury.
- Wear ear plugs or ear muffs to protect your hearing.
- Always read and follow router operator's manual instructions.
- Make sure that router rpm's and the bit selected match.
Always
be sure the router is unplugged before replacing bits and that the switch is
- Be sure bits, clamps and attachments are secure before starting up.
- Keep children, pets and visitors at a safe distance.
- Be especially cautious when working small pieces.
Keep
- Always grip tool tightly and be prepared at start-up to resist the motor torque.
- When using a router table, make sure on/off switch is easily accessible.
- Learn the sound of your router and shut it off at any unfamiliar sounds
or irregularities.
Don't
operate a tool if you are tired or under the influence of medication, drugs,
alcohol or while smoking. - Check wood for nails, screws or loose knots before routing.
Do a dry run
- You do not want to waste an expensive piece of wood
- You do not want to start all over
- Never met anyone with spare fingers - SAFETY
| Part No. | Shank dia. | Cutting width | Cutting Height | Radius |
| KP313021 | 1/4 inch | 1 3/16 inch | 9/16 inch | 1/4 inch |
| 6.35 | 30.20 mm | 14.29 mm | 6.35 mm |
Length of Shank: 32 mm