  • Model: ALP815005
  • Weight: 0.04kg
  • Dim: 160.00mm x 5.00mm x 5.00mm
  • SKU: ALP815005
For 15 or more items, click to quote
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES
Size: ø 5.0 x 160/100 mm
Packaged:  Qty 1 drill bit
Range of application:
Strengths
  • 4 solid carbide cutting edges prevent it from getting jammed on steel.
  • Dowel length indicator for exact drilling depth
  • Progressive spiral designfor fast results
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Alpen Force X series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP815005 5.0 mm 160 mm 100 mm 160°