  • Model: ALP6400120
  • Weight: 0.08kg
  • Dim: 250.00mm x 12.00mm x 12.00mm
  • SKU: ALP6400120
For 15 or more items, click to quote
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN - REDUCED SHANK
ø 12,0 mm jobber drill bit reduced shank - 9,5 x 25 mm Shank
Pouched packaging:  Qty 1 drill bit
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN - REDUCED SHANK
Part No. Dia
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind Shank
mm
ALP6400120 12,0 mm 151 mm 101 mm 118° Ø 9,5 mm x L 25 mm